Broker XTB je údajně jedním z nejlepších brokerů na českém trhu. Většina internetových recenzí chválou nešetří, takže to vypadá, že obchodování přes XTB je opravdu výhra. Ne každý klient by ovšem s tímto souhlasil. Broker má totiž i své nedostatky a slabé stránky. A právě na ty se zaměříme v následujícím článku.

obchodování

Slabé stránky silného brokera XTB

V první řadě se podíváme na slabé stránky samotné nabídky. A začneme hned zostra. Některé poplatky v ceníku služeb jsou opravdu vysoké. Například výběry peněz z obchodního účtu nižší než 3000 korun vás vyjdou na 350 Kč. Většina brokerů vám přitom za výběr nestrhne ani korunu. To stejné platí také pro vklady platebními kartami, za které si broker účtuje 0,77 % (pro CZK platby).
Další nevýhodou je časově omezený demo účet (30 dní). Broker sice uvádí, že po exspiraci testovacího účtu si můžete založit nový, avšak to nemění nic na faktu, že ztratíte historii obchodování i všechny statistiky.

Kontroverzní momenty z minulosti

Za svoji dlouholetou činnost se broker nevyhnut ale ani několika kontroverzním momentům. Na konci roku 2017 obvinil polský regulátor KNF brokera XTB z podvodu na klientech, při kterém měli klienti přijít o 48 až 141 milionů korun. Regulátor uvedl, že společnost XTB používala algoritmus, který klientům komplikoval ziskové obchodování v transakcích, ve kterých broker vystupoval jako protistrana obchodu. Dále mělo docházet k úmyslnému zpožďování klientských objednávek. Obojí pochybení ovšem mateřská společnost XTB kategoricky popřela a odmítla.

burza

Na konci roku 2018 dostal broker XTB od regulátora KNF (polská komise pro finanční dohled) pokutu ve výši 60 milionů korun, jelikož se měl dopouštět asymetrických skluzů. Tuto metodu, která znevýhodňuje klienty při obchodování, měl broker aplikovat v letech 2014 až 2015. Broker na svoji obhajobu uvedl, že k asymetrickým skluzům sice docházelo, avšak v době před jejich zákazem. Broker také připomněl, že asymetrické skluzy mají vliv na otevírací cenu transakce, avšak nemají vliv na výsledek transakce.