Fixace konstrukčních materiálů je v kovovýrobě naprosto zásadní. Zatímco truhláři využívají speciálních svorek, které přidrží jednotlivé díly v přijatelné poloze, u ocelových (feromagnetických) dílů si můžeme vypomáhat i fyzikálními vlastnostmi magnetického pole Země. Každý z vás jistě dobře zná magnet, jeho vlastnosti a schopnosti. A právě magnety na svařování do průmyslu jsou významným pomocníkem v této výrobě, anebo doma v dílně.

magnet

Svařovací a montážní magnet a magnetické zemnící svorky

Magnetické svorky a úhelníky urychlují a usnadňují práci s ocelovými materiály, hodí se tam, kde se díly svařují nebo sestavují šroubovými spoji, případně připravují pro lakýrnické práce. Výhody svorek vyplývají z jejich samotné konstrukce – upnutí materiálu je rychlé, jednoduché, bez montážních klíčů, a po skončení práce se magnet snadno odepne. Podstatné je, že se můžete plně soustředit na samotnou kovodělnou činnost, máte obě ruce k dispozici a není nutná ani přítomnost dalšího pracovníka na případnou výpomoc.

Zemnící magnetická svorka – magnet může sloužit jako zemnící svorka pro svářeče, velmi jednoduše se připevní na ocelový rám stolu ve svařovacím boxu a slouží jako kostra k připojení elektrody, čímž se uzavře pracovní obvod. Výhodou tohoto řešení je především rychlá a jednoduchá manipulace, bez nutnosti dalšího nářadí. Činnost magnetu se ovládá otočným kolečkem, což významně usnadňuje a urychluje práci při svařování elektrickým obloukem.

svařovací magnet

Svařovací magnetický úhelník – ocelový úhelník s možností využití úhlů 90°, 45° a 135° s vnitřním magnetem umožňuje upnutí feromagnetických materiálů a nastavení jejich přesné polohy bez dalších pomocných svorek a bez použití nářadí. Není nutné díly přidržovat jednou rukou, což je obrovské plus pro každého mechanika, zámečníka, svářeče, ale i pro kutily v domácí dílně. Přítlačná síla magnetu se pohybuje v rozmezí od 11 kg do 55 kg, což postačí pro středně těžké, i některé těžší kusy materiálu.