Skákání na trampolínách propadly tisíce nadšenců v Česku a rozhodně neplatí, že je to nářadí vyvíjené hlavně pro dětskou zábavu. Je to ideální prostředek pro shazování přebytečných kil a pro posílení kondice a imunity, aniž by byl přetěžován pohybový aparát. Proto je také doporučují mnozí odborníci (i lékaři) hlavně seniorům a lidem s nadváhou, pro něž je problém pravidelně běhat nebo cvičit v posilovně.

chlapec na trampolíně

Výhodou je samozřejmě mít takové nářadí doma, nejlépe na zahradě, kde je dostatek prostoru a soukromí. Přece jen je vždy pohodovější cvičit v závětří a v zákrytu před zvědavci, kteří mohou vaše zpočátku neohrabané pohyby komentovat, a mohou vás od cvičení odradit.

Trampolíny jsou jako každé sportovní náčiní náchylné na poškození, nejsou zkrátka exponátem ve vitríně, a tak lze očekávat, že se tu a tam objeví nějaká technická závada.

Kvůli závadě jednoho dílu nekupujte celé nářadí

S trampolínami je to jako s automobily. Kvůli sjetému vzorku pneumatik přece nebudete kupovat celý nový vůz. Trampolíny jsou nářadí, na jehož konstrukci působí dynamické rázy, a i u těch nejkvalitnějších výrobků může dojít po čase k únavě materiálu a k poškození odrazové plochy, pružin nebo zabezpečovacích prvků, jimiž je kryt pružin z PVC a ochranná síť.

obvodové pružiny

Pružiny na trampolíny se vyrábí ze speciální křemíkové oceli a snesou obrovskou zátěž, ale jde o velkosériovou výrobu, kde se může vada materiálu objevit u jednoho kusu z tisíce. Pro každý případ byste měli mít zajištěnu možnost jednotlivé pružiny dokoupit, a to nejlépe tam, kde jste zakoupili kompletní nářadí. Jejich rozměry se mohou lišit jak mezi výrobci, tak i mezi jednotlivými typy trampolín, ověřte si tedy raději předem tyto skutečnosti, někdy se vyplatí koupit několik náhradních pružin i s prvotním pořízením trampolíny vzhledem k jejich nízké ceně.