Uplynulo teprve pár měsíců, kdy jste si konečně zvykli na přítomnost malého drobečka, co jste si přinesli z porodnice. S úlevným úsměvem kvitujete že ustaly bolesti bříška a vy jste si jakž takž našli režim. Říkáte si, že teď už bude všechno fajn. Ale ouha, na řadu se hlásí zuby. V první řadě nezbývá nic jiného než se obrnit trpělivostí.
Dočasný chrup u dětí čítá 20 zubů. Tyto zuby dítěti vyrostou zpravidla do dvou a půl let věku. První zub se průměrně objevuje kolem 6. měsíce. Nelekejte se, že vaše dítě není tabulkové. Některým dětem vyroste první zub už kolem 3. měsíce a u některých ročních dětí byste hledali zuby marně.
čištění zubů
Příznaky růstu zubů
Jak poznáte, že vašemu dítěti rostou zuby? S velkou pravděpodobností bude podrážděné a plačtivé. Dásně může mít nateklé a zarudlé. Někdy už můžete pod dásní vidět „bílé tečky“ značící deroucí se zuby. Také si můžete povšimnout nadměrného slinění a že si dítko strká prsty a jiné věci co má po ruce do pusy.
První pomoc
Existuje řada pomůcek, léků a babských rad. Od jantarových korálků, kousacích kroužků přes masáže dásní, homeopatika až po gely znecitlivující dásně. Upřímně, nic není stoprocentní a každé dítě reaguje jinak. U některých miminek ani nevíte, že prochází růstem zubů. Těch je ale menšina. Většinou se to neobejde bez slz a pronošených dní a nocí. To, co zabere na jedno dítě, nemusí nutně fungovat u druhého. Takže doporučuji zkoušet. U nás většinou zabrala kombinace homeopatik Camilia a gelu znecitlivujícího dásně. Kousací kroužek, který se může před použitím vychladit v lednici, byl ze strany dítěte odmítán. „Naštěstí“ se může rodič připravit na to co ho čeká na méně bolestivých zubech řezácích. Stoličky už jsou pro děťátko náročnější a u špičáku se vyloženě zapotíte. Všechno ale jednou přejde i zuby vyrostou.
plačící dítě
Péče o zuby
S péči o zuby se doporučuje začít s prvním prořezaným zoubkem. Na začátku stačí kousek gázy nebo kartáček „prsťáček“. S rostoucím množstvím zoubků byste měli přejít na první kartáček. Kolem roku věku můžete začít užívat zubní pasty, aby si dítě na chuť zvyklo. Stačí lehce potřít štětinky kartáčku. Ale pozor na obsah fluoru. Existují také dětské pasty na přírodní bázi, které ho neobsahují. Péče o mléčné zuby je důležitá, přestože koluje fáma, že není třeba péči řešit, jelikož zuby vypadají. Bohužel zubní kaz dočasného zubu může porušit vývoj zubu stálého.