Pokud vlastníte nebo stavíte vícepatrový dům, vaše pozornost se při renovaci časem jistě upře také na schody. Existuje hned několik typů, jakými mohou být v prostoru nesené. Zvolené řešení musí novému majiteli odpovídat nejen po estetické stránce, ale také (a to zejména) po té funkční. K čemu jsou hezké schody, po kterých se špatně chodí?

stairs-1209439_960_720

Zde jsou jednotlivé typy vnitřních schodišť, co se rozdělení podle jejich konstrukce týká.

  • Plně podezděná se už v interiéru používají pouze výjimečně. Pod ramenem totiž bude pouze beton namísto možnosti skladovacích prostor. Proto je uvnitř domu najdeme pouze u nízkých typů se 3-5 stupínky.
  • Desková jsou tvořena plnou deskou, která je pnutá ve směru stoupání, přičemž tak není třeba žádných nosných zdí. Pouze na začátku a na konci se opírá o strop či podlahu.
  • Schodnicová jsou podobná těm deskovým, ovšem s tím rozdílem, že zde je deska šikmo položená ve směru stoupání, stupně nesou trámy.
  • Vřetenová jsou často řešením točitého schodiště, ne vždy tomu tak ale musí být. Jednotlivé stupně jsou vetknuté po stranách do zdí.
  • Visutá představují vysoce moderní design, kdy jsou jednotlivé stupně na jedné straně zasazeny do stěny, na straně druhé ale zůstávají volné. Vytváří tak dojem vzdušnosti, protože často k nim nebývá přiřazeno žádné zábradlí.
  • Zavěšená jsou také velmi vzdušná, protože nepotřebují svislé nosné konstrukce, vystačí si s těmi vodorovnými.

stairs-1229149_960_720

Do rodinných domů se nejčastěji montuje samonosné schodiště, a to do již hotové stavby. Jedná se o takový typ, který tvoří samonosnou konstrukci (jak již samotný název napovídá), která je schopna unést celou váhu. Není tedy třeba žádných podpěrných konstrukcí, což umožní využitelné místo pod schody pro nábytek na míru či jiné prostory. Velkou výhodou je rychlá instalace i výroba, která se pohybuje v řádech několika týdnů (zpravidla 6-8).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup