Zavedení elektronické evidence služeb (EET) se bránilo hodně maloobchodů o velkoobchodů. Po téměř roce a čtvrt se můžeme v krátkosti a v číslech podívat, jaký dopad to mělo jak na podnikatele, tak i na státní rozpočet, a to od 1. prosince 2016 dosud.
 solární kalkulačka

Kontroly, pokuty i nárůst v rozpočtu

·         Bylo provedeno 94 728 kontrol.
·         Uděleno 5 900 pokut za 55 milionů korun.
·         Do EET je zapojeno asi 166 tisíc podnikatelů, kteří zaevidovali asi 4,6 miliardy tržeb.
·         Finanční a celní správa zjistila více jak 27 758 porušení.
·         16 370 porušení bylo tak vážných, že na ně bylo zahájeno správní řízení.
·         Nejnižší pokuta byla 100 korun, nejvyšší naopak 260 tisíc korun.
·         Z údajů ministerstva financí vyplývá, že na DPH přinesl systém EET 5,2 miliardy korun.
·         Náklady na zavedení EET činily loni asi 370 milionů korun. V dalších letech by se měly vyšplhat na dalších 310 milionů korun.
·         Z důvodu zavedení či pokut vyplývajících z EET bylo uzavřeno minimálně 16 provozoven.
  stará kalkulačka

Každá mince má rub i líc

Podle ministerstva financí má elektronická evidence tržeb znatelně pozitivní vliv na přírůstek daně z přidané hodnoty do státního rozpočtu. Asociace českého tradičního obchodu se také vyjádřila tak, že zavedení EET nijak zásadně neovlivnilo malé prodejny.
 
Na druhou stranu se zajisté při „vymáhání“ daní jedná o zbytečně obrovský, často nefunkční a komplikovaný systém. Z průzkumů navíc vyplývá, že samozřejmě ne všichni podnikatelé nevydávají účtenky tak, jak by podle EET měli. Z českých provozovatelů se jedná zhruba o 13 procent a ze zahraničních (zejména „asijských“) podnikatelů se jedná zhruba o 19 procent. Když se podíváme na členění dle krajů, tak nejvíce hříšníků se nachází ve Středočeském a Jihomoravském kraji.
 
Z tohoto přehledu vyplývá, že zavedením EET se nejen vydalo hodně financí na její zavedení a spousta financí na tyto účely padne každý rok. Pro státní rozpočet je to samozřejmě velká výhoda, což byl také prvotní důvod pro zavedení EET. Jak se bude vývoj, zisky a zavřené provozovny dále vyvíjet uvidíme až v budoucnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup