Koberec perský neboli „peršan“ je samozřejmě dražší investicí, ale pořízení nějakého alespoň menšího kousku není vůbec špatný nápad. Může interiér našeho domu opravdu hodně proměnit. Je krásnější a zajímavější. Je dobrou volbou pro ty z nás, kteří oceňují jeho pravé řemeslné zpracování.

perský koberec

Když se rozhodneme zakoupit „peršan“, je určitě vhodnější si ho prohlédnout „naživo“ ve specializovaném obchodě a poradit se s odborníky. Ti zkušení se jistě zeptají, zda preferujeme klasiku tradičních vzorů nebo dáváme přednost provedení modernějšímu. Ale ani v prostředí moderního bytu se nemusíme obávat klasiky. Často toto spojení vypadá velice dobře. Hodně záleží také na tom, jaké jsou v místnosti světelné podmínky.

Perské koberce nejlepší kvality vyrábí Íránci. Posuzování kvality se řídí tím, kolik má koberec uzlíků na čtverečním metru plochy. Opravdu luxusní koberce jich mají asi 800 tisíc. Již od dávné minulosti se k výrobě perských koberců používají kvalitní přírodní vlákna. Z vlny ovcí a kašmírských koz, srsti velbloudů, hedvábí, bavlny, lnu i juty a konopí. Používají se také kombinace těchto materiálů. Do osnovy se používá tvárná bavlna. Nomádi používali z důvodu nedostatku jiných materiálů především srst svých velbloudů.

orientální koberec

Kvalitní koberec ovšem vyžaduje také kvalitní péči.

Vysáváme ho alespoň jednou týdně. Ale pozor! Nepoužíváme rotační kartáč ani klepač. Mohli bychom tímto způsobem vysávání perský koberec poškodit. Může totiž dojít k vytrhávání ovčích vláken. Díky tomu, že ovčí vlákna jsou obalena tukem lanolinem, odpuzují vodu. Koberce tedy špatně přijímají tekutiny. Když ale dojde k tomu, že se nám povede ho polít, doporučuje se ihned tekutinu odsát pomocí bavlněné utěrky. Předejdeme tak vzniku výrazných skvrn. K ošetření „peršanů“ používáme pouze přípravků k tomu určených. K likvidaci znečištění většího rozsahu tyto koberce určitě svěříme do rukou zkušených odborníků.



Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup