U výběru žárovek s paticí E27 https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27 se budete rozhodovat podle více kritérií. Jednou z nich je tzv. orientační svítivost. Udává se v lumenech a je primárně závislá od příkonu (výkonu) světelného zdroje.
řada žárovek.jpg
250 lumenů – klasická vláknová žárovka 25 W, LED diodová žárovka 3 W. Tento světelný zdroj pokrývá maximálně potřebu intimního osvětlení ložnic a obývacích pokojů.
450 lumenů – vláknová žárovka 40 W, LED žárovka 7 W, úsporná žárovka 11 W. Osvětlení ideální pro kuchyňské linky, psací stoly, čtenářské koutky, noční stolky a menší pracovní plochy do dvou čtverečních metrů.
800 lumenů – tuto intenzitu světla pokryje vláknová žárovka 60 W, úsporná žárovka (kompaktní zářivka) 15 W, nebo LED diodové světlo o příkonu 9 W. Toto osvětlení postačí pro centrální svítidla (lustry) menších místností, např. koupelny, toalety, kuchyňského koutu, ložnice.
1100 lumenů – nejčastěji využívané zdroje světla – vláknová žárovka 75 W, nebo LED diodová žárovka 11 W. Optimální osvit pro centrální světlo do kuchyní, dětských pokojů a pracoven.
1500 lumenů – klasická 100 W žárovka, nebo kompaktní zářivka 23 W, případně 15 W LED diodové světlo. Osvětlení postačí do obývacích pokojů a větších místností.
žárovky pod nebem.jpg

Dalším kritériem, podle něhož vybíráme osvětlovací techniku, je barevná teplota

Denní bílé světlo
Využívá se tam, kde je zapotřebí velmi dobrá viditelnost pro pracovní účely, např. v provozních dílnách, v kancelářích, ve výrobních průmyslových halách, ve školních učebnách a vysokoškolských posluchárnách, v laboratořích, v městských knihovnách, zkrátka všude tam, kde je vyžadována maximální pozornost a soustředění. Teplota tohoto světla je větší, než 5300 Kelvinů.
Neutrální bílé světlo
Jedná se o zdroj světla o teplotě chromatičnosti 3300 – 5300 Kelvinů. Využití nachází často v restauracích, v penzionech a hotelích, je běžným osvětlením předsíní, chodeb, schodišť, zasedacích místností, kuchyní a koupelen.
Teplé bílé světlo
Uplatnění nachází v místnostech, jejichž charakter odpovídá spíše relaxaci a uvolnění. Teplé světlo má tendenci spíše uspávat, než vyburcovat aktivitu. Instalujte jej v ložnici, v obývacím pokoji, nebo v koupelně. Často se s ním setkáváme v některých barech a restauracích a v prodejních prostorách.