Padparadscha je jedním z nejvýznamnější drahých kamenů, jehož název vám zatím možná nic neříká, ale lidé, kteří s drahokamy obchodují nebo je sbírají, jeho hodnotu dobře znají. Jedná se totiž o velice vzácnou odrůdu korundu. Padparadscha je vlastně drahokamem příbuzným ke známému modrému safíru. Díky svému nádhernému a jedinečnému zabarvení si ale jako jediný safír zasloužila padparadscha své vlastní jméno. Tento významný a vzácný drahokam, který svou tvrdostí dobíhá diamant, je velkou zajímavostí nejen pro obchodníky s drahými kameny. Kde se vzal, jaké má účinky a kdo nosí prsten právě s tímto safírem na levém prsteníčku?

Co možná o tomto safíru nevíte?

Kde se vzal pojem padparadscha?

Zajímavý název, který má svůj původ v sinhálštině, nese padparadscha pro své odstíny. V překladu tohle těžko uchopitelné slovo totiž znamená vodní lotosový květ. A právě oranžovo-růžové barvy, stejně jako tento působivý květ, skrývá i drahokam, který občas může nést i zastaralý název orientální rubín.

Kde tento safír najdete?

Po stopách padpardscha safíru je možné vyrazit do Tanzánie, na Srí Lanku nebo na Madagaskar. Podle některých odborníků se ale ty jediné pravé safíry nevídaných odstínů nacházejí jen na Srí Lance. Země původu pak ovlivňuje i cenu kamene. Safír z Madagaskaru tak vyjde asi o 20 % levněji než ten ze Srí Lanky.

padparadschasperky

Jaké účinky má padparadscha?

Tento safír pozitivně ovlivňuje rozhodnost a zájem o druhé, také ale svého majitele dokáže nabádat k tomu, aby vyjadřoval své opravdové myšlenky. Umí potlačit nežádoucí myšlenky, které pro jejich negativitu nechcete ve své mysli mít. Podpoří také dobrý úsudek a zvyšuje rozlišovací schopnosti. Význam safíru se liší také v závislosti na tom, jaké barvy nosí. Oranžové odstíny znamenají prozíravost a energii, ty do růžova zase lásku a romantiku.

Vzácný safír v královské rodině

Obchodníci s kameny zažili zvýšenou poptávku po padparadscha drahokamu v roce 2018, kdy dostala princezna Eugenie z Yorku zásnubní prsten, jehož ústředí tvořila právě padparadscha. Její manžel se tehdy nechal slyšet, že prsten právě s tímto drahokamem vybral proto, že padparadscha mění barvy, když se potká s různými světly, stejně jako Eugenie. V barevném provedení, kterým byla princezna obdarována, má navíc symbolizovat věčnou lásku. Není tak divu, že tankrát řekla Eugenie ano.

Padparadscha jako nejdražší safír

I když jsou safíry celkově drahou záležitostí, pro vzácné odstíny barev se padpardscha rozhodně nemusí stydět za svou cenovku. Jelikož jsou tyto safíry neobvyklé a často nevídané, jejich cena může vyšplhat hodně vysoko. Pokud má tedy správnou čistotu, velikost i barvu, jednat se může o astronomické částky.
Tento drahokam skýtá ale i mnoho dalších zajímavostí. Tím, že je tohoto nerostu nedostatek, se při jeho zpracování dbá na to, aby vzniklo co nejmenší množství odpadu. Proto můžete narazit na asymetrické tvary tohoto vzácného safíru. Pro svou exkluzivitu si dokonce může padparadscha dovolit být třeba i lehce zakalená či jinak nečistá, pokud si její majitel může užívat pohled na dokonalé zabarvení. A to svědčí o tom, že padparadscha je opravdu významným úkazem. Na to, jak vypadají šperky právě s takovým drahokamem, se můžete podívat na KlenotTV.