Aktuality a Editorial

AKTUALITY

11. 2. 2015

Zveřejněny fotografie z konference.

 

27. 1. 2015

Příspěvky z letošního ročníku QAK můžete zasílat do časopisu Human Affairs - http://www.humanaffairs.sk 

Deadline pro zaslání příspěvků je 28. 2. 2015. Pozor nezasílejte příspěvky organizátorům konference! Příspěvky musí být zaslány přes systém registrace "editorial manager" a splňovat normy časopisu (http://www.humanaffairs.sk/?page_id=13 - zde informace pro autory) a musí projít recenzním řízením.

Časopis je v angličtině. Angličtina by měla být slušná (čím lepší, tím lépe), nicméně nemusí být naprosto dokonalá (časopis provádí finální korekturu).

Časopis je recenzován a je indexován v mnoha databázích (např. The Philosopher’s Index, Sociological Abstracts, Linguistics & Language Behavior Abstracts, Worldwide Political Science Abstracts, The Central European Journal of Social Sciences and Humanities a SCOPUS).

Články, které projdou recenzním řízením budou vycházet postupně v jednotlivých číslech dle jejich tematického zaměření - pokud se sejde více článků, tak vždy alespoň 5 článků pohromadě v jednom čísle (nebude vydáno monotematické číslo z QAK). Vyšší šanci na zveřejnění mají články související s "kvalitativou" a zaměřením časopisu. 

 

26. 1. 2015

Aktualizován Program konference a Bulletin abstraktů

 

29. 12. 2014

Večernm společenským programem konference bude provázet kapela Live Music Superheroes.

 

17. 12. 2014

Registrace pro aktivní účastníky uzavřena.

 

10. 12. 2014

Termín pro aktivní přihlášení na konferenci prodloužen do 16. 12. 2014.

 

24. 11. 2014

V systému bohužel dochází k chybě, která zapříčiňuje, že se nám nezobrazují typy vašich příspěvků.

Prosíme AKTIVNÍ ÚČASTNÍKY, aby se přihlásili v záložce REGISTRACE do systému contexo, vpravo zvolili „aktualizace registračních údajů“ a bez jakékoli změny dali „ULOŽIT“.

Takto prosím učiňte i bezprostředně po nové registraci.

Děkujeme a za chybu se omlouváme.

 

12. 11. 2014

Zveřejněna ochutnávka programu.

 

7. 10. 2014

K nahlédnutí plakát konference

 

3. 10. 2014

Variabilní symbol si můžete prohlédnout zpětně po registraci ve svých údajích po přihlášení na stránkách konference.

 

EDITORIAL

Konference Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku vznikla ke konci minulého století mimo jiné proto, aby obhájila životaschopnost kvalitativní „soft“ odnože výzkumu v České republice a na Slovensku. Z pohledu do časopisů, knih i databází závěrečných prací na katedrách společenskovědních oborů je vidět, že se tento cíl alespoň po formální stránce podařilo naplnit. Kvalitativní výzkum není možná všude považován za rovnocenného partnera tomu kvantitativnímu, ale téměř vždy je minimálně tiše tolerován. A stále častěji lze také slyšet rozumný názor, že výzkum je jenom jeden. Primární je na co chceme přijít, čemuž pak musíme přizpůsobit výzkumné nástroje. Kvalitativní a kvantitativní přístupy se tak mnohdy mísí a hranice mezi nimi je často neostrá.

 

Horší je to s kvalitou. Najít dobrou kvalitativní diplomku či empirickou studii není jednoduché (pro úplnost to není jednoduché ani u „kvanti“ designů). Právě proto se další ročník zaměří na předávání kvality, jak co nejlépe kvalitativní výzkum provádět. Je nám jasné, že kvalita je z části dána i intuitivním „magickým, neuchopitelným uměním“, o kterém se těžko mluví. Nicméně domníváme se, že velkou část tvoří také dobré vzdělání a znalost řemesla, což už je lépe předatelné.

 

Ročník 2015 se proto zaměří zejména na předávání znalostí a dovedností. Rádi bychom pozvali zejména ty, kteří dělají svou práci opravdu dobře a navíc jsou schopni svůj um předat dále. Můžete se proto těšit na nevídanou porci workshopů a dílen, jejich tématem budou způsoby celý proces analýzy kvalitativních dat od designu výzkumu po publikaci výsledků. Budeme rádi i za Vaše tipy – je možné, že někde v zákoutí mimo univerzity a konference žijí výzkumníci, o kterých bychom měli vědět.

 

Kromě tradiční sekce „varia“ bude samostatným tématem také otázka přežití konference, a pokud ano, v jaké podobě. Konference má sice mnoho příznivců, stále častěji je ale možné slyšet názory, že konference potřebuje „nový vítr“, „je zbytečné dělat kvalitativní konferenci“, „měla by se pořádat bienálně“, „nejsou peníze“, „není čas“, „široce zaměřených konferencí je dostatek“ apod.

 

Proč přijet do Olomouce?

 

1) Můžete se přiučit řemeslu od těch zkušenějších.

2) Můžete poučit ty zkušenější.

3) Můžete se setkat se zajímavými lidmi.

4) Můžete se dobře najíst, napít a pobavit.

5) Můžete si zatančit (nejen) s pořadateli.

6) Můžete ovlivnit, aby nešlo o derniéru konference.

7) Anglicky psané příspěvky, které projdou recenzním řízením, vyjdou v časopise Human Affairs      (indexováno např. v Scopus, Springer).

8) Olomouc je krásné město.

 

Za organizační výbor se na viděnou těší Aleš Neusar

Kontakt

PhDr. Eva Maierová, Ph.D.

maierovaeva@seznam.cz

Facebook Contexo

Partneři

Organizátoři

Katedra psychologie FF UP V Olomouci

Katedra psychologie FF UP

Partnerská konference
Minulé ročníky
Ke stažení
Loading